krzem – pierwiastek życia

„Żaden organizm nie może istnieć bez krzemu.” /Włodzimierz Wiernadski/

Krzem odpowiada za obieg energii i informacji w Kosmosie i na Ziemi. Pod względem ilości występowania zaraz po tlenie znajduję się krzem. Ilość innych pierwiastków jest znacznie mniejsza. Ile zatem krzemu powinno znajdować się w organizmie człowieka?

„Uczeni przekonują, że organiczne szczątki w krzemie to unikalne biokatalizatory, które są w stanie przetwarzać energię słoneczną i dziesięciokrotnie przyspieszać reakcje utleniania i odbudowy zachodzące w wodnych roztworach naszego ciała. Ta biologiczna materia staje się podstawą do budowy skomplikowanych związków organicznych, podstaw żywego organizmu – chlorofilu i hemoglobiny. Oba te roztwory tworzone są na bazie krzemu odgrywają ogromną rolę w rozwoju wszystkich form życia i pozytywnie wpływają na organizm.” /Nadieżda Siemianowa – Szkoła zdrowia/

Jeśli we krwi brakuje krzemu równocześnie zmniejsza się jego zawartość w ścianach naczyń krwionośnych, co wpływa na brak elastyczności żył oraz utrudnioną komunikację z mózgiem dotyczącą rozszerzania i zwężania naczyń. Gdy dochodzi do takiego zjawiska krzem zastępowany jest wapniem, który powoduje że naczynia stają się twarde, sztywne i nie „słyszą” poleceń mózgu. Dzieje się tak dlatego, że tylko krzem potrafi przesyłać te informację w odpowiedni sposób. Wapń natomiast wnikając w ścianki naczyń powoduje ich zwapnienie. Na twardych wypustkach wapnia wystających z naczyń osiada cholesterol, który nie jest przyswajalny i wykorzystywany do tworzenia błon nowych komórek.

Pewnie kiedyś słyszeliście, że wiek człowieka powinno oceniać się na podstawie stanu naczyń krwionośnych. Powiedzenie „z człowieka sypie się piasek” ma swoje biologiczne uzasadnienie – człowiek traci krzem. Według wniosków biochemików krzem jest ośmiokrotnie wykorzystywany w organizmie człowieka, uczestnicząc w różnych pośrednich reakcjach jako katalizator i przekaźnik energii podtrzymujący życie. Po ośmiokrotnym wykorzystaniu krzem jest wydalany. Jeśli jego ilość w organizmie nie jest uzupełniona w pokarmie – życie zamiera.

Niedobór krzemu w pokarmach i w płynach to poważna przyczyna wielu chorób, w pierwszej kolejności naczyń krwionośnych – arteriosklerozy oraz jej następstwa wylew i zawał. U dorosłych poziom krzemu zwykle powodowany jest przez złą dietę –  nadmiar produktów mlecznych. We krwi zazwyczaj nie zachodzą większe zmiany. Natomiast na ściankach naczyń krwionośnych tworzą się blaszki cholesterolu – to lipidy na osnowie wapnia oraz kolonie rzęsistków, które przyczyniają się do zwężenia naczyń, powodując symptomy np. dusznica bolesna, zawał serca, wylew, zaburzenia psychiczne.

Pasożyty oraz grzyby pożerają krzem, aby móc przesyłać dalej informację rozmnażającemu się w niesamowitym tempie swojemu gatunkowi. Przez tych zasiedleńców zawartość krzemu w naszym organizmie spada do 1,2%, gdzie powinna wynosić 4,7%. Gdzie właśnie przy wyniku 1,2% może dojść do zawału i wylewu, 1,4% – cukrzycy, 1,3% – chorób nowotworowych.

Wirusy grypy, zapalenia wątroby, artretyzmu, reumatyzmu, Candida oraz inne mikroorganizmy są, dzięki sile przyciągania, zasysane przez krzem i wydalane z organizmu.

Cywilizacja skraca nam życie – chlorowana woda, produkty mleczne z radionuklidami oraz przetworzone i rafinowane produkty, nie zawierają krzemu.

Kobiety w ciąży, karmiące matki oraz dzieci potrzebują kilkakrotnie więcej krzemu niż reszta. To właśnie wtedy przesyłanie informacji jest najistotniejsze. Również około 70 pierwiastków nie jest przyswajana jeśli w organizmie brakuje krzemu.

O tym jak stworzyć wodę krzemową opiszę następnym razem. 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>