open-window-woman-fresh-air

16 sposobów jak przeprowadzić detoks domu

Wielu z nas przeprowadziło już noworoczny detoksu, który usuwa toksyny i szkodliwe substancje z naszego ciała i menu, ale czy ktokolwiek zrobił coś, by usunąć je z naszego domu? Coraz więcej środków czystości oraz pielęgnacji ciała zawiera szkodliwe substancje, które odbijają się negatywnie na naszym układzie nerwowym i odpornościowym, hormonalnym, krążenia oraz układzie oddechowym.

Dlaczego detoks naszego domu jest tak niezbędny?

W przeciętnym domu znajduje się około 1000 związków chemicznych – większości z nich nie widzimy, nie czujemy ich zapachu czy smaku. I chociaż na pierwszy rzut oka nie odczuwamy ich skutków ubocznych to jednak nieustannie narażeni na ich działanie, możemy nabawić się problemów dopiero po pewnym czasie.

Poziom tolerancji tych substancji jest różny dla każdego z nas – w zależności od genetyki, sposobu odżywiania oraz wcześniejszych kontaktów z chemikaliami. Negatywne działanie tych środków jest często potęgowane przez zastosowanie różnych lekarstw lub nawet alkoholu.

Powietrze wewnątrz domu jest około trzy razy bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz. Izolacja jest bardzo przydatna by zimą utrzymywać ciepło, a latem chłód, ale przez to ciągle oddychamy nieświeżym powietrzem. Dywany również nadają wnętrzom komfortu i przytulnego charakteru, ale mogą być siedliskiem brudu, pcheł, kurzu, roztocza i innych drobnoustrojów.

Środki czystości, których używamy, by utrzymać nasz dom w czystości są pełne toksycznych składników, z których część z nich nawet nie pojawia się na etykietach! Podobnie jest z wieloma produktami do higieny ciała.

Również pestycydy, które wykorzystujemy do pielęgnacji roślin, powinniśmy wyeliminować, gdyż szkodzą większości owadów, które są konieczne, by kontrolować ilość szkodników w naszym ogrodzie.

To nie znaczy, że nasz dom nie może być trzymany w czystości i wygodzie. Ważne jest aby zrozumieć, że to, co robimy może mieć istotny wpływ na nas. Duże stężenie toksyn może wpływać bardzo negatywnie na nasz stan zdrowia.

Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, by przeprowadzić detoks domu – niektóre bardziej praktyczne, inne mniej. Na początek kilka wskazówek.

1. Nie chodź w butach po domu!

Na podeszwach butów znajduje się wszystko! Brud gospodarstwa domowego, pestycydy, metale ciężkie – to wszystko możemy przynieść do swojego domu. Bardzo ważne, by zdejmować buty zaraz za progiem i chodzić boso lub w kapciach.

2. Wycieraczka przed wejściem.

Porządna wycieraczka przed drzwiami wejściowymi to podstawa. W ten sposób jak największą ilość zanieczyszczeń zostawiamy na zewnątrz. Niech będzie ciekawa, przykuwająca uwagę. Tak, by nawet goście skusili sę z niej skorzystać.

3. Czyste powietrze.

Otwieraj okna i drzwi jeśli tylko jest to możliwe. Staraj się też o odpowiednią ilość roślin zielonych w swoim mieszkaniu, by filtrowały powietrze. Nieprzyjemne zapachy usuwaj sprayem z wody i sody oczyszczonej. Otaczaj sie pachnącymi kwiatami i ziołami, by dodać przyjemny zapach do pokoju. Upewnij się, że przewody wentylacyjne w Twoim domu są dokładnie wyczyszczone i nie zamieszkują ich żadne stworzonka, pleśń czy grzyby. Rozwiązaniem godnym uwagi jest również elektroniczny filtr powietrza – zwłaszcza w sypialni.

4. Zmień swoje standardowe środki czystości na coś bardziej naturalnego!

Wybierz te, które nie powodują żadnego uszczerbku na zdrowiu lub środowisku. Możesz korzystać z wielu składników, które masz już w swoim domu.

Na przykład zamiast wybielacza użyj octu, płytki wyszoruj sodą oczyszczoną a nadtlenkiem wodoru usuń plamy z ubrania.

5. Zrezygnuj z toksycznych kosmetyków.

Wymień specyfiki do pielęgnacji skóry na takie bez toksycznych substancji – dezodorant, pastę do zębów, kosmetyki, produkty do pielęgnacji włosów. Staraj się wybierać takie lub stwórz własne! Już niedługo na blogu mnóstwo przepisów jak stworzyć podstawowe środki do higieny osobistej!

6. Unikaj aluminium.

Wyrzuć folię aluminiową i inne aluminiowe pojemniki. To dotyczy również pożywienia w puszkach i kartonach wyścielonych aluminium! Podczas kontaktu aluminium z pożywieniem, cząsteczki przenoszą się i razem z obiadem zajadamy metale ciężkie, które są jednymi z najniebezpieczniejszych obciążeń organizmu, które również najtrudniej z niego usunąć.

7. Ostrożnie z plastikiem.

Unikaj kupowania pożywienia w plastikowych pojemnikach. W lodówce lepiej przechowywać żywność w szklanych słoiczkach. Staraj się również nie podawać swojemu dziecku jedzenia w plastikowych butelkach – zastąp je szklanymi lub z tworzyw sztucznych wolnych od BPA i unikaj winylowych i gumowych gryzaków oraz dziecięcych zabawek oznaczonych „3″ lub „PCV”. Zrezygnuj również z plastikowych zasłon prysznicowych.

8. Wyeliminuj teflon.

Teflon, który występuje gównie w patelniach, garnkach i naczyniach do pieczenia, zawiera perfluorowane chemikalia, które wiąże się z występowaniem raka oraz problemami rozwojowymi.

9. Ścieraj kurz.

Staraj się, by w Twoim domu było jak najmniej kurzu. Im więcej kurzu tym więcej toksyn! Ścieraj wszystkie powierzchnie przynajmniej raz w tygodniu. Pamiętaj o odkurzaniu dywanów porządnym odkurzaczem, który wyciągnie jak najwięcej brudu.

10. Unikaj nadmiaru wilgoci.

Nadmiar wilgoci sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni. Najbardziej narażona na ich występowanie jest łazienka i jej kanały wentylacyjne oraz kabina prysznicowa, okolice wanny i umywalki. Pleśń i grzyby przedostają się do naszego organizmu z powietrzem, osiedlają się w nim i zakładają kolonie! Sprawdź też piwnice i miejsce, gdzie przechowujesz pożywienie.

11. Filtr do wody.

Nie masz pojęcia jaką drogę przebywa woda zanim znajdzie się w Twoim kranie. Z reguły jest obciążona dużą ilością bakterii (zwłaszcza ciepła), metali ciężkich i przede wszystkim chloru oraz 700 innych chemicznych substancji. Czysta woda to podstawa zdrowego życia. Pomyśl o założeniu filtra. Filtrowana woda z kranu jest o niebo lepsza niż sklepowa woda butelkowana!

12. Dywany siedliskiem szkodników.

Bądź świadomy tego, co znajduje się w Twoim dywanie, szczególnie w tych wykonanych z materiałów syntetycznych. Jeśli to możliwe zainwestuj w dywany z naturalnych materiałów – wełny lub włókien bawełnianych. Wszelkie sztuczne wykładziny wymień na drewnianą podłogę z zastosowaniem nietoksycznych klejów. Szczególnie weź to pod uwagę, kiedy masz raczkujące dziecko, które większość czasu pełza po podłodze lub bawi się na dywanie.

13. Wyeliminuj pestycydy.

Nie chodzi tylko o warzywniak ale również o kwiatową rabatkę lub zwykły trawnik. Stosuj naturalne nawozy i komposty. Pożegnaj się raz na zawsze z pestycydami i herbicydami. Pamiętaj, że to wszystko, czym pryskasz swoje rośliny, znajduje się potem w powietrzu, którym oddychasz.

Moimi naturalnymi metodami pielęgnacji ogrodu podzielę się bliżej wiosny.

14. Nieszkodliwe farby.

Jeśli planujesz wiosenny remont domu, zadbaj o to, by farby, którymi pomalujesz ściany zawierały jak najmniej szkodliwych substancji i o możliwie jak najmniej intensywnym zapachu. Podczas malowania otwórz całkiem drzwi i okna.

15. Sprawdź szczelność przewodów gazowych.

Zatrudnij fachowców, którzy sprawdzą szczelność pieców gazowych, kominów, podgrzewaczy wody i gazu. Zatrucie tlenkiem węgla może grozić śmiercią lub poważnym uszkodzeniem mózgu.

16. Unikaj toksycznych ludzi.

Obok wszystkich substancji toksycznych warto też wspomnieć o szkodliwości toksycznych ludzi. Możesz wypełnić wszystkie powyższe punkty, ale jeśli Twój dom jest pełen gniewu, złości, zazdrości, niedarowanych urazów, braku miłości, współczucia i przebaczenia, mimo wielkiego sprzątania – dom nadal pozostanie toksyczny.

Możemy zmniejszyć ryzyko chorób przewlekłych, ograniczając naszą ekspozycję na te toksyny – niech to jednak nie stanie się obsesją, która spowoduje mnóstwo stresu, który wywoła bardziej negatywny wpływ na zdrowie niż same toksyny.

Inspiracja: dr. Frank Lipman

12 myśli nt. „16 sposobów jak przeprowadzić detoks domu

 1. ~tekstylia dla domu

  Walka z wilgocią jest ważna ale i jednocześnie trudna. Czarne plamy pojawiają się nie tylko w łazience ale nawet przy uszczelkach okiennych, gdy te rosieją. Ważne jest aby nie zaniedbać tego problemu i działać od razu bo później usunięcie grzybów jest bardzo trudne. Po prysznicu należy więc wycierać obrzeża wanny/brodzika a zwłaszcza w okolicach łączeń silikonowych.

  Odpowiedz
 2. asia.z

  hej, bardzo ciekawy wpis. Mam pytanie. Jaka jest najczęstsza przyczyna występowania wilgoci na ścianach?
  pozdrawiam i zapraszam na: postanowienienoworoczne1podejmijwyzwanie.blog.pl/

  Odpowiedz
  1. Karolina K Autor wpisu

   Często wilgoć pojawia się w miejscach, gdzie ściana nie zdążyła odpowiednio odparować przed malowaniem (w przypadku nowych budynków) i potem oddaje wilgoć. Niebezpieczne są też ściany gipsowe, które chłoną wilgoć. Przyczyną jest też nieodpowiednia wentylacja w pomieszczeniach – zatkane kratki wentylacyjne. Pozdrawiam :)

   Odpowiedz
 3. ~Krysia

  Witam ,
  Jestem pod wrażeniem ,wspaniały blog i poruszana tematyka .
  Będę często Pani gościem .
  Trzymam kciuki i życzę zdrowia i jestem z Panią

  Odpowiedz
 4. ~Claudia

  Szukając informacji na temat zdrowego stylu życia, który właśnie w ramach postanowień na nowy rok wprowadzam do mojej codzienności, znalazłam twojego bloga i…. jestem ZACHWYCONA, poruszona i pod wielkim wielkim wrażeniem. Zdążyłam przejrzeć na razie kilka stron, ale przepisy, wskazówki, z pewnością skorzystam z bardzo wielu! Najbardziej spodobał mi się dziś wpis nt. feng shui. Spojrzałam na swoje mieszkanie i otoczenie i jest tyle do zmiany! Bałaganiarstwo, starocie, które przypominają to czego nie powinny… czas wziąć się za porządki nie tylko te w swoim ciele ale i te domowe, taki mam plan na jutrzejszy poranek :). O tym, że mój styl życia nie jest zbyt dobry dowiedziałam się przy okazji niedawnej wizyty u lekarza… efekt nie był tak dramatyczny, ale wiadomość, iż w wieku 23 lat stoi się u progu miażdżycy tez nie była zbyt wesoła :/. Dlatego postanowiłam nie czekać, ale wiele rzeczy jeszcze nie wiem, nie rozumiem, jak żyć zdrowo, jak żyć w zgodzie z naturą i ze sobą. I tutaj widzę mogę dowiedzieć się tego :) Jesteś cudowna, podziwiam Cię mocno! Mój nowy autorytet! :)

  Odpowiedz
  1. Karolina K Autor wpisu

   Witaj, cieszę się, że tu jesteś i w czymś moje artykuły Ci pomagają. Bardzo cudownie, że chcesz się starać i podreperować swoje zdrowie. Pamiętaj, że musimy polegać najbardziej na sobie. Na swoje samopoczucie pracujemy tylko my i to my musimy zadbać o nasze zdrowie sami. A naprawdę warto. Na pewno wszystko będzie dobrze, jeśli zabierzesz się do pracy. Pamiętaj, że codziennie pracujemy na stan naszego zdrowia. A tak wiele elementów się na nie składa. Wysyłam dużo pozytywnej mocy i do dzieła! Porządki! :) Pozdrawiam :)

   Odpowiedz
 5. ~ankass

  fajny artykuł, dziękuję :) – dziś zabiorę się za detoksykację mieszkania!
  z rodzinnego domu wyniosłam, że w domu/mieszkaniu nie chodzi się w butach, i próbowałam wprowadzić to u siebie, mąż po urodzeniu się dziecka zaczął się do tego stosować, natomiast teściowa wciąż ma problem, i uważa, że na skarpetkach mogą być gorsze bakterie niż na butach – nie przegadasz :/
  pozdrawiam :)

  Odpowiedz
  1. Karolina K Autor wpisu

   Witaj, według savoir vivre goście nie powinni ściągać butów w domu i nie powinniśmy ich do tego namawiać. Niestety… I teraz czy zachowywać się z klasą czy dbać o czystość i wolność od bakterii w domu? Ja nie umiem wejść do żadnego domu (swojego czy znajomych) w butach, mam taki odruch też wyniesiony z domu. Kolejną rzeczą, na której jest najwięcej zarazków to spodnie! Nie powinno się w spodniach, w których bywamy w miejscach publicznych siadać na pościeli, w której śpimy. Pozdrawiam :)

   Odpowiedz
 6. ~Ani

  „Wpadłam” tu przez przypadek, ponieważ szukałam przepisu na ciasto wegańskie :-) i jestem po prostu oczarowana Twoją osobowością, siłą charakteru, Twoją wiedzą i podejściem do świata i ludzi. Jesteś tak młodą osobą a Twoja dojrzałość emocjonalna naprawdę robi wrażenie. Przepraszam, że piszę tak bezpośrednio, ale jestem po prostu zachwycona i oszołomiona tym, co robisz i w jaki sposób robisz. To fantastyczne, że są takie osoby jak Ty. Pozdrawiam cieplutko i dziękuję, że jesteś :-).

  Odpowiedz
  1. Karolina K Autor wpisu

   Witaj, aż nie wiem co napisać. Bardzo serdecznie dziękuję Ci za tyle pięknych słów. Jest mi niesamowicie miło i aż przeszły mnie ciarki. DZIĘKUJĘ! DZIĘKUJĘ! DZIĘKUJĘ! Wysyłam moc pozytywnej energii :) Pozdrawia ciepło i mam nadzieję, że udało się znaleźć jakieś ciasto. Blog ma dopiero 3 miesiące więc ciągle dostarczam nowe zapasy przepisów :)

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>